
TaylorMade meddelade på måndagen att de till 2014 kommer att lansera ett 14-gradigt SLDR-huvud. Något exakt datum när dessa når butik kan de inte ge i nuläget, men meddelar att de ämnar producera tillräckligt många huvuden för att tillgodose marknaden de kommande månaderna.
– Vi har jagat en driver som ger hög launch och låg spinn, en eftertraktad kombination från tee bland alla golfare. Vi är övertygade om att vi har knäckt ännu en kod för att åstadkomma mer längd. Och det är genom mer loft, säger Benoit Vincent, Chief Technical Officer på TaylorMade.
SLDR-drivern har snabbt blivit populär på touren och i snitt har alla proffs som satt den i spel valt att gå upp åtminstone en grad i loft jämfört med sina tidigare drivers för att hitta en optimal kombination av utgångsvinkel och spinn med SLDR-huvudet.
Med den nya högloftade 14-gradiga varianten hoppas TaylorMade hjälpa fler golfare att nå rätt kombination.