
Josefine Nyqvist på första tee inför en stor publik

Linn, Yani och Emma

Läckra Oslo GK

Avslutningen på SPC 2012

Tacktal av värdinnan som vann sin egen tävling
Oslo GK 9 sep 2012
Idag fick våra 17- och 18-åringar uppleva något som de inte är speciellt vana vid. Att spela precis framför världens bästa damgolfare genom tiderna och dessutom inför mycket publik. Det var en upplevelse och en bra erfarenhet inför framtiden.
Landskampen mot Norge såg länge ut att bli en övertygande svensk seger. Vi ledde ganska klart matchen efter 14 hål, men Norge ville annat och stod för en enastående avslutning. Ena norska killparet avslutade eagle-birdie-birdie-eagle och det kunde inte Göteborgarna Adam Ström och Robin Jonsson svara på. Det blev till slut vinst för Team Suzann med 5-3.
För världsstjärnorna blev värdinnan Suzann Pettersen vinnare i första upplagan av Suzann Pro Challenge.
Under helgen samlades det in 514000NKR till Right To Play. Pengarna kommer att gå oavkortat till barnen i Mozambique. Suzann själv åker dit och träffar barnen direkt efter kommande veckas British Open. Snyggt!
/Patrik Jonsson, National Women´s Coach