
Karin Sjödin testar ruffen

Middag i svenskhuset

Pernilla Lindberg tränar tuffa bunkerslag

Anna Nordqvist spelar in i riktigt tufft väder

Lollo och världens bästa amatör Lydia Ko tränar puttning
Royal Liverpool, Hoylake 12 sep 2012
”Swedish House Mafia” är på plats på Royal Liverpool. Jag, KG Nissén (fysexpert), Kent Lindahl (mental coach)l samt vår landslagskock Tom Forsberg landade i måndags här i Liverpool och har jobbat med våra svenskor under förberedelsedagarna.
Det har varit riktigt tufft väder med kraftig vind runt 12-14 m/s och en hel del regnskurar. Att vi dessutom är på en tuff linksbana, gör det till en mäktig uppgift denna vecka.
Royal Liverpool är en av de äldsta banorna i England, spelas ca 6600 yards, par 72, med strategiska pottbunkrar lite överallt.
Spelarna har genomfört sina inspelsvarv, dock lite avkortat för några spelare p.g.a. att vädret har varit lite för energikrävande.
Två spelare tog sig in via måndagskval (Linda och Lollo) och imorgon peggar nio blågula spelare upp på årets sista major.
Starttider rond 1
07.00 Sophie Gustafson
07.10 Carin Koch
07.20 Anna Nordqvist
07.10 Caroline Hedwall (10.an)
07.50 Maria Hjorth (10.an)
12.20 Louise Larsson (10.an)
12.40 Karin Sjödin
12.40 Pernilla Lindberg (10.an)
13.10 Linda Wessberg (10.an)
Go Sweden!!!
Följ tävlingen på Viasat Golf
/Patrik Jonsson, National Women’s Coach