Hoppa till innehåll

Stipendium på gala

Så här elegant var redaktör Karin Klarström när hon tog emot sitt välförtjänta stipendium på Idrottsgalan i går. Som Bloggen tidigare berättat så beviljades hon 40 000kronor av Svenska Sportjournalistklubben och Svenska Spel (Johan Tisell, presschef, på bilden) för att studera den sydkoreanska golfmodellen och av reaktionerna att döma tycks det vara ett intressant … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/293-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Så här elegant var redaktör Karin Klarström när hon tog emot sitt välförtjänta stipendium på Idrottsgalan i går.

Som Bloggen tidigare berättat så beviljades hon 40 000 kronor av Svenska Sportjournalistklubben och Svenska Spel (Johan Tisell, presschef, på bilden) för att studera den sydkoreanska golfmodellen och av reaktionerna att döma tycks det vara ett intressant och angeläget ämne för många i Golfsverige.

Hon fick dessutom chansen att göra det på Idrottsgalan och det var ju roligt att golfen på något litet sätt fick ta del av den stora scenen, där också Caroline Hedwall hade platsat rätt bra i mina ögon.

Så nu planeras det för fullt här vid skrivbordet intill när det gäller den stundande resan österut och det ska bli roligt att få ta del av resultatet så småningom.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.