Hoppa till innehåll

5 värsta..

Listor väcker intresse och reaktioner. Tack för många intressanta kommentarer, några riktigt bra! Här är min poäng kortfattat förklarat: Jag möter i stort sett elever varje dag, som lider av vad de tror att man SKA göra. En elev som tex försöker svinga rakt mot målet i en chip, förstör sin teknik genom just detta. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/278/">Continued</a>

Svensk Golf

Listor väcker intresse och reaktioner. Tack för många intressanta kommentarer, några riktigt bra!

Här är min poäng kortfattat förklarat:

Jag möter i stort sett elever varje dag, som lider av vad de tror att man SKA göra. En elev som tex försöker svinga rakt mot målet i en chip, förstör sin teknik genom just detta. En elev som försöker hålla vänsterarmen rak, spänner sig och förstör hela svingen. Min lista är alltså på de 5 råden som jag upplever förstör för flest golfare.

En klok kommentar var: ”är det bättre att böja vänsterarmen då”? Nej, självklart inte. Jag klassar ändå det rådet som mindre ”skadligt” därför att det är ingen som drabbas av det. Det används inte, helt enkelt..

En annan klok man föreslog att lista de 5 bästa istället – mycket bra! Jag återkommer i den frågan:-)

Alla ”råd” bör vara personliga. Vad som hjälper EN, skadar en annan. Jack Nicklaus byggde en hygglig  karriär genom att hålla huvudet ”stilla”. Annika byggde en lika bra genom att titta upp. Ingen kan väl säga att det ena är mer rätt/fel än det andra?

ÄG din egen teknik, den är din och ingen annans.

Glad påsk på er,

Matz

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.