Hoppa till innehåll

Feel ain´t real

FREDAGSTIPSET: När det gäller att lyssna på andra spelare som beskriver hur deras sving eller slag känns, så vill jag varna för svårigheten att &#8221;känna&#8221; vad som verkligen händer. Vi känner en sak, men gör en annan. Det stora problemet ofta när elitspelare ger instruktion, är att de beskriver vad de KÄNNER, vilket kan vara &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/277/">Continued</a>

Svensk Golf

FREDAGSTIPSET: När det gäller att lyssna på andra spelare som beskriver hur deras sving eller slag känns, så vill jag varna för svårigheten att ”känna” vad som verkligen händer. Vi känner en sak, men gör en annan. Det stora problemet ofta när elitspelare ger instruktion, är att de beskriver vad de KÄNNER, vilket kan vara helt annorlunda än vad de i själva verket gör.

Butch Harmon brukar säga: Feel ain´t real!

Den enda frågan är egentligen: Hur känns ett bra slag för just dig? Vad ska du känna för att slå dina bästa?

Just när det gäller svingtips, alla svingtips, så är sanningen den att ett tips hjälper en spelare, men förstör en annan. Vi ska passa oss för att tolka andra spelares känslor helt enkelt.

Slå några bra slag i övning, och efter varje bra slag (nonchalera helt de dåliga) så svarar du själv på frågan: Hur kändes det där för mig? Var kändes det? Hur hittar jag dit igen?

Lycka till,
MATZ

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Så ska Norén hjälpa lag Europa att prestera

Vicekaptenen vill hjälpa spelarna att se Ryder Cup som en vanlig tävling.

Ryder Cup-tempen: Nu kör vi

Inför Ryder Cup 2025 listar vi vad som känns hett och svalt inför drabbningen på Bethpage Black.

TourTempen – Räcker förmodligen inte för Ryder Cup

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.