Hoppa till innehåll

Bunkerövning

Svensk Golf
Bild 1129005

Bunkerövning

Bunkerövning

Här kommer en bra bunkerövning som jag kör med alla kategorier golfare. Bra bunkerspel handlar mycket om vetskapen om vart klubban går ner i sanden.

Namn: Rutan

Rita en fyrkant i sanden som jag har gjort på bilden, lägg bollen i mitten av rutan, ställ upp er till bollen och slå bort hela rutan. Då kommer ni få en bra sandtorva, klubban ska gå ner på första strecket.   

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

MacIntyre rasar: Har fått nog av drönarna

Robert MacIntyre stördes flera gånger av drönare på Carnoustie. Nu riktar skotten skarp kritik mot tv-produktionen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenska leenden och bittra stjärnor i Skottland

Flera svenskar fick en fin start i Alfred Dunhill Links. Samtidigt blev det betydligt hetsigare för två av tävlingens största namn.

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam öppnade med en bogeyfri 68-rond och leder U.S. Senior Women’s Open. Totalt fyra svenskor topp-10.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Majorplats på spel i Dam-EM

Europeiska dameliten på plats på Allerum.