
Nu har vi en ny världsetta i golf – Lee Westwood
TÄVLING: Vem tar över efter Lee Westwood och när? Namn och datum skickas på mail till martin.pettersson@pgasweden.com. Tävlingen handlar om namnet, datumet är utslagsfrågan. En greenfee på Sveriges bästa 9-hålare, Hagby Golf i pris.
Jag tror på Luke Donald. Varför är då Luke Donald vår nästa världsetta? Ja, han har flera styrkor men jag skulle vilja framhålla en. Luke Donald är världens bäste puttare.
Ett par funderingar om hur vi mäter puttningsförmåga:
En bra puttare är bra ofta och har en hög jämn nivå. En runda eller en tävling blir för slumpartat att bedöma en spelares puttning. Bra i både med och motgång är något som är viktigt enligt mig.
Om vi bara tar hänsyn till antalet puttar per runda missar vi viktiga faktorer.
Hur många greenträffar och hur långt ifrån hålet spelaren hamnar med sitt inspel påverkar direkt antalet puttar. En person som missar många greener kommer chippa in och få kortare puttar. En person som är bra på inspel kommer också få bättre möjligheter för sina puttar.
Ett sätt att mäta förmågan på greenen handlar om hur många puttar spelaren använder från respektive avstånd jämfört med snittet på PGA-touren. Spelaren jämförs på varje putt han slår mot vad snittet på touren har på avståndet. Då kan du tjäna eller förlora slag mot snittet på touren. Luke har ”vunnit” denna statistik de senaste 2 åren, klart och övertygande. Han tjänar runt 0,9 slag varje runda på snittet på touren. Det visar att Luke är den bäste puttaren!
Lycka till på greenerna! Martin