Hoppa till innehåll

Vilken nyhetsvecka…

Ja, jösses. Ingen ET-tävling för damer 2012, finansieringsförslaget nedlagt, Golf.se:s Forum nedstängt, ingen McIlroy till Masters. Ja, det var ju också en intressant nyhetsvecka. Och däremellan ska vi försöka få Svensk Golf nummer 2 till tryck också. Nåväl, om vi ska börjar med den sista nyheten så kan man väl inte direkt påstå att det … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/267-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Ja, jösses.

Ingen ET-tävling för damer 2012, finansieringsförslaget nedlagt, Golf.se:s Forum nedstängt, ingen McIlroy till Masters.

Ja, det var ju också en intressant nyhetsvecka. Och däremellan ska vi försöka få Svensk Golf nummer 2 till tryck också.

Nåväl, om vi ska börjar med den sista nyheten så kan man väl inte direkt påstå att det var direkt oväntat. Ända sedan Rorys managerbyte har det förstås snackats kring detta och i den här världen kan man aldrig vara riktigt säker på att ett avtal är ett avtal. Vill spelaren själv inte spela är det inte svårare än att han eller hon fixar ett läkarintyg och i bästa fall kommer med ett löfte om att dyka upp något annat år.

Nu kom ju i alla fall beskedet i god tid, så det fanns möjlighet att lägga pengar på en ersättare. Nu blev det Westwood (som också tillhör det Chubby Chandler-stall McIlroy lämnade) och rent golfmässigt är inte det något direkt nedköp och direktör Hellkvist ska ha cred för den rekryteringen eftersom det knappast kan vara enkelt att ragga superstjärnor som vill förbereda sig inför US Open genom att spela Europatour nio tidszoner bort.

Däremot är det ju betydligt sämre, rent profilmässigt. McIlroy är en spelare som säljer biljetter, det gör inte Westwood i samma utsträckning. Dessutom hade han förmodligen lockat ännu fler kids till Bro Hof.

Nu blir det nog lite mer medelålders prägel på det hela, med de två mysfarbröderna Westwood och Clarke som de största publiknamnen.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.