Hoppa till innehåll

40 sekunder – no mercy

Läs här om Matt Kuchers synpunkter på långsamt spel efter The Players. Han tycker att det vore en bra idé att införa en slagklocka för att efterleva 40-sekundersregeln. Tänk vilken skön press det skulle bli om spelarna klockades på varje slag! Jag gillar idén även om jag förstår att nästan inga spelare (bortsett från Kuchar … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/260-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Läs här om Matt Kuchers synpunkter på långsamt spel efter The Players.

Han tycker att det vore en bra idé att införa en slagklocka för att efterleva 40-sekundersregeln.

Tänk vilken skön press det skulle bli om spelarna klockades på varje slag!

Jag gillar idén även om jag förstår att nästan inga spelare (bortsett från Kuchar möjligen) håller med.

Det skulle verkligen speeda upp spelet och jag håller verkligen med chefredaktör Bergman om att det är ett stort trovärdighetsproblem för golfen när de bästa spelarna såsar runt banan som sinnesslöa sniglar.

Och inga fler dispenser för ledarbollar eller extra tuffa slag, 40 sekunder varje gång, no mercy.

Varje överträdelse är lika med ett pliktslag.

Vad tycker ni intelligenta läsare?

Bra eller överdrivet?

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.