Hoppa till innehåll

Hanson – världens bäste herrsvensk

I och med den fina prestationen i WGC-matchspelet klättrade Peter Hanson till 26:e plats på världsrankingen. Såvadådå, tänker ni kanske? Men saken är den att därmed är skåningen för första gången någonsin den högst rankade svensken på listan och det tror jag absolut känns som en stor och viktig milstolpe för honom. Under stora delen &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/257-3/">Continued</a>

Svensk Golf

I och med den fina prestationen i WGC-matchspelet klättrade Peter Hanson till 26:e plats på världsrankingen.

Såvadådå, tänker ni kanske?

Men saken är den att därmed är skåningen för första gången någonsin den högst rankade svensken på listan och det tror jag absolut känns som en stor och viktig milstolpe för honom. Under stora delen av karriären har han fått ägna sig åt att slåss mot diverse streck som ska ge honom biljetter in i olika tävlingar men nu behöver han inte bekymra sig så mycket om den saken.

Så vad blir då nästa målsättning?

Ja, inte är det väl alldeles orimligt att han skulle kunna klättra innan för topp tio. Jämnheten har han ju onekligen, men vad som behövs då är en aning högre högstanivå, som ger några topplaceringar i de riktigt stora tävlingarna.

Robert Karlsson ligger 34:a och Fredrik Jacobson 41:a  

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Värd PGA Tour-platsen

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

På väg mot alla tiders rekord – men växtvärk i Stockholm?

Golfen i Sverige kommer att slå nytt medlemsrekord. Men tillväxten är inte bara positiv, och i Stockholmsdistriktet har många klubbar medlemsstopp.

TourTempen – Fina utgångslägen för svenskarna

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf