Hoppa till innehåll

Nya spännande drivers

Både Titleist och Ping har nya drivers i pipelinen. Extra spännande med Titleist eftersom de släpper drivers mer sällan och nya 913 ser supercool ut. Lite röda detaljer på huvudet men i det stora hela ganska lik 910 vilket är bra. Ping sägs enligt rykten också ha en ny driver på g och kors i … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/246-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Både Titleist och Ping har nya drivers i pipelinen.

Extra spännande med Titleist eftersom de släpper drivers mer sällan och nya 913 ser supercool ut. Lite röda detaljer på huvudet men i det stora hela ganska lik 910 vilket är bra.

Ping sägs enligt rykten också ha en ny driver på g och kors i taket om det inte ser ut att vara en anpassningsbar historia.

Ping har varit väldigt försiktiga med att ge sina drivers för mycket lull-lull men den nya ska ha vikter och skruvar även om det inte finns några officiella bilder att använda som bevis.

Den ska i varje fall heta Anser och påminna om G20 när det gäller teknik och i20 när det handlar om färg och utseende.

Spännande.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.