Hoppa till innehåll

Nya spännande drivers

B&aring;de Titleist och Ping har nya drivers i pipelinen. Extra sp&auml;nnande med Titleist eftersom de sl&auml;pper drivers mer s&auml;llan och nya 913 ser supercool ut. Lite r&ouml;da detaljer p&aring; huvudet men i det stora hela ganska lik 910 vilket &auml;r bra. Ping s&auml;gs enligt rykten ocks&aring; ha en ny driver p&aring; g och kors i &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/246-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Både Titleist och Ping har nya drivers i pipelinen.

Extra spännande med Titleist eftersom de släpper drivers mer sällan och nya 913 ser supercool ut. Lite röda detaljer på huvudet men i det stora hela ganska lik 910 vilket är bra.

Ping sägs enligt rykten också ha en ny driver på g och kors i taket om det inte ser ut att vara en anpassningsbar historia.

Ping har varit väldigt försiktiga med att ge sina drivers för mycket lull-lull men den nya ska ha vikter och skruvar även om det inte finns några officiella bilder att använda som bevis.

Den ska i varje fall heta Anser och påminna om G20 när det gäller teknik och i20 när det handlar om färg och utseende.

Spännande.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Är det här Åbergs nya driver?

Titleists nya bilder kan avslöja att ett driverbyte är på gång inför majorsäsongen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Alla utrustningsnyheter 2026

Har du missat årets nyheter? Ingen fara – i den här artikeln samlar vi allt på ett ställe.

Svensk Golf

Här är Cobras nya OPTM-drivers

Cobra lanserar OPTM-serien – nya drivers där ”POI”-teknik ska ge rakare slag och jämnare längd.

Unik träffyta i fokus på Mizunos nya drivers

JPX One markerar premiären för den elastiska Nanoalloy-lösningen.

Järntest 2025: Förlåtande tour- och distansjärn

Distansvänliga järn med något kompaktare profil.

Svensk Golf