Hoppa till innehåll

Träna i lut

Hej på Er! Vilken härlig lördag jag har haft på mitt jobb idag, alltifrån en komma igång kurs till duktiga tjejer och killar på lektioner.  Ett problem som jag ser ofta är att man försöker hjälpa bollen upp i luften, alltså skopa upp bollen, här får Ni en drill som kan hjälpa Er att få … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/244/">Continued</a>

Svensk Golf

Hej på Er! Vilken härlig lördag jag har haft på mitt jobb idag, alltifrån en komma igång kurs till duktiga tjejer och killar på lektioner. 

Ett problem som jag ser ofta är att man försöker hjälpa bollen upp i luften, alltså skopa upp bollen, här får Ni en drill som kan hjälpa Er att få bättre tryck ner på bollen.

Ha det bra!

MARLENE

 

Att få barn är som att installera en bowlingbana i huvudet.

Citat Martin Mull

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.