Hoppa till innehåll

Sista dansen i Rochester

Svensk Golf

Bild 1132270

Världstvåan Lydia Koo, världstrean Inbee Park och världsfyran Suzann Pettersen. Dessa namn hittar vi bland de fem översta platserna på ledartavlan. Strax bakom lurar också Anna Nordqvist. Står vi inför en hyfsad söndag, eller?

Jag skriver detta samtidigt som ett kraftigt regn hamrar in över banan igen. Har tappat räkningen på vilken gång under den senaste timmen som detta sker. Det kommer att bli riktigt mjukt på Monroe GC under söndagen. Mottagliga greener, men också en bana där spelarna inte får något gratis från tee.

Det blir därför intressant att se om Inbee, och de övriga som inte kan rankas bland de längsta i fältet, kan rubba Pettersen eller Lincicome.

– De som slår långt har en klar fördel på den här banan. Jag spelade med Brittany Lincicome idag och hon var mer än 40 meter framför mig på par 5-hålen. Jag vet inte exakt vad hon slog in mot greenerna på andraslagen, men troligen järnsjuor eller järnsexor medan jag slog trätreor, säger Inbee Park.

I morgon blir också den sista dansen för LPGA Tour i Rochester för denna gång. Nästa år stöps LPGA Championship om i ny arrangörs- och sponsorkostym och flyttar ned til Westchester Country Club. Prissumman växer till 3,5 miljoner dollar (från nuvarande 2,25) och tv-sändningen av helgronderna flyttar från Golf Channel till NBC.

Om och när det blir en ny tävling i Rochester, som varit ett troget stopp i LPGA Tours schema under 38 år, är oklart. 

– Att jag är lite fäst vid denna tävling är för att det finns en tradition och en historia. Sonen hos dem jag bor hos kommer ihåg när han var liten och tog cykeln och tittade på de största spelarna för 30 år sedan. Det finns en kärlek till LPGA Tour på de här mindre ställena som du kanske inte får i de större städerna, berättade Louise Friberg tidigare i veckan.

Så här startar förresten våra svenska vänner i morgon:

16:05 Karin Sjödin – med Ayako Uehara
18:35 Pernilla Lindberg – med Ilhee Lee
20:35 Anna Nordqvist – med Meena Lee

Samarbete med Swiftcourt

3 vanliga misstag när du handlar begagnat privat – så undviker du dem

Att handla begagnat av privatpersoner är ofta både billigare och mer hållbart, men innebär också risker. Otydliga överenskommelser, betalning vid fel tillfälle och rena bedrägerier är tre vanliga misstag som kan förvandla ett bra köp till en dyr erfarenhet. Här är vad du bör se upp med – och hur du undviker fallgroparna.

Partner

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Grannfejd i Solheim Cup? Och andra konflikter vi minns

USA hävdar att Europa bryter mot reglerna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg hittar ett lugn i att vara en majorvinnare

Skaftö Open var Pernilla Lindbergs första tävling i Sverige på sex år. Svensk Golf tog ett samtal med henne om vikten av att ha svenska LET-tävlingar, vad en majorvinst för med sig, att ha sin man som caddie och varför hon åkte hem till Sverige just nu.

Bo Steffensen

3,7 miljoners skillnad mellan förstaplatserna

ET och LET arrangerades på samma golfklubb – men prispengarna varierade rejält.

CM Hellsten

Då startar Nordqvist sista ronden

Inbee Park har kopplat greppet om guldet i Rio de Janeiro. Men en rond återstår och mycket kommer att kunna hända. Här är starttiderna (svensk tid) för de svenska spelarna under sista ronden: 12.11 (tee 10) Pernilla Lindberg &#8211; Laetitia Beck &#8211; Alena Sharp 13.11 Anna Nordqvist &#8211; Suzann Pettersen &#8211; Minjee Lee Ledarbollen går &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/blogg/da-startar-svenskorna-sista-ronden/">Continued</a>

Martin Strömberg

Tre tävlingar i en

Den här veckan spelar Camilla Lennarth och Lina Boqvist inte bara för sig själva. Utan även i ett svenskt lag.

CM Hellsten