Hoppa till innehåll

Lincicome kör loss under fredagen

Det är inte en vindstilla fredagseftermiddag på Monroe GC. Men till och från har byarna minskat i styrka. Något som har lämnat utrymme för lite rockader på ledartavlan. För medan Lexi Thompson tagit sig runt på par har en annan amerikanska steppat upp. Jepp, Brittany Lincicome puttade nyss ut för 68 slag på 18:e, och nu … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/2375/">Continued</a>

Svensk Golf

Det är inte en vindstilla fredagseftermiddag på Monroe GC. Men till och från har byarna minskat i styrka. Något som har lämnat utrymme för lite rockader på ledartavlan. 
För medan Lexi Thompson tagit sig runt på par har en annan amerikanska steppat upp. Jepp, Brittany Lincicome puttade nyss ut för 68 slag på 18:e, och nu sitter hon framför oss. Som ny ledare på nio under par.

–  Att chippa i för eagle hjälpe mig. Och jag var inne i ett bra flyt idag och hade kul med mina medspelare ute på banan.

I natt sover hon med ledningen i årets fjärde major någonstans i bakhuvudet. Fast innan blir det en ganska soft kväll.

– Det blir kanske en pizza och så kommer jag nog att kolla på en film. 

Inför morgondagen har Brittany tre slags försprång mot Inbee Park och Lexi Thompson.

– Jag kommer bara att gå ut och försöka göra så många birdies som möjligt. Speciellt Inbee kan gå ut och skjuta 61 från nästan ingenstans 

Följde du inte med. Okej, vi sammanfattar: pizza och birdies. Det är bra grejer, det. 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.