Tja, söndagen landade i en 69-rond för Robert Karlsson. Men med gårdagens 74:a under bältet stannade han på ett under totalt och någonstans runt en delad 50:e plats eller så. För honom har veckan har präglats av en del problem med brant nedsving i det långa spelet.
– Det var bättre idag. Jag svingade inte lika mycket vänster och slog lika många slice:ar. Igår var problemet att jag missade både höger och vänster.
– Det är tråkigt när det är så här blött. Man tappar lite känsla för att det är en major. Men ser man till hela veckan så har jag inte varit speciellt nöjd utan fått kämpa med mitt spelet. Men jag har väl i alla fall två bra varv som kan tas med in till nästa tävling.
Och nästa tävling blir… (trumvirvel) Wyndham Championship, i hemstaten North Carolina, dit Robert bärgade en inbjudan för någon dag sedan.
-Jag åker hem och tar ledigt några i morgon och kör väl dit, så man är där vid tisdag lunch. Jag har spelat där några gånger, så det är inga stora överraskningar.