Hoppa till innehåll

Aj aj aj, Ernie…

Fångade ni Ernie Els öppning på sin rond igår? Det var ju faktiskt ganska smärtsamt att se den tvåfaldige Open-mästaren först hooka en drive och träffa en åskådare i käken och sedan (möjligen skärrad av händelsen) i princip dribbla bort sina chanser i årets mästerskap inom loppet av tio sekunder på ettans green. Han lämnade &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/2241/">Continued</a>

Svensk Golf

Fångade ni Ernie Els öppning på sin rond igår?

Det var ju faktiskt ganska smärtsamt att se den tvåfaldige Open-mästaren först hooka en drive och träffa en åskådare i käken och sedan (möjligen skärrad av händelsen) i princip dribbla bort sina chanser i årets mästerskap inom loppet av tio sekunder på ettans green. Han lämnade med en trippel i scorekortet och hämtade sig aldrig utan behövde totalt 79 stötar för att ta sig runt.

Verkar dock som att The Big East gjort gott för sitt lösa utslag på ettan och viktigast när allt summeras kanske ändå är att den träffade mannen klarade sig bra.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

TV: Karlssons mäktiga avslutning

Sänkte andraslaget på sluthålet och tog ännu en topplacering.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trump använde sin gulddriver värd 33 000 kronor

Donald Trump spelade golf tillsammans med Japans premiärminister. I bagen hade presidenten en förgylld driver som är värd 33 000 kronor.

CM Hellsten

Ernie berättar om sina yipsproblem

Med sin första bogeyfria rond på evigheter tog sig Ernie Els in i segerstriden på Congressional. Nu jagar han hemmafavoriten.

Martin Strömberg

Här har ni första dagen

Bäst 1: Marcus Kinhult förstås. Att vara i delad ledning av Nordea Masters som 18-årig amatör är stort. Bäst 2: Jens Dantorp. Delad ledning efter första ronden 2014 via en 66:a. Samma placering 2015 via en 67:a. Det ska bli spännande att se vad Malmökillen har lärt sig sedan dess. Favorit som höll: Henrik Stenson. &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/har-har-ni-forsta-dagen/">Continued</a>

Svensk Golf

Zamas väg till bättre golf

Gary Player, Charl Schwartzel, Ernie Els, George Coetzee&#8230; Alltså, det där är bara en bråkdel av de sydafrikanska golfare som vi skulle kunna säga och annat om. Men just nu är det Zama Nxasana som toppar listan. Om ni är en av de där nio miljarderna svenskar (snabbt höftat&#8230;) som har streamingtjänsten Netflix hemma på &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/20-2/">Continued</a>

Svensk Golf