
Fys innan solen går ner på Arcos

Massa närspelsträning kommer det bli denna vecka!
Syfte & mål
Närspelsträning, mängd och progression. Självsäkra på banan!
Spelare flicklandslag med Lisa Westman
- Emma Nilsson, Sölvesborgs GK
- Emma Svensson, Ringenäs GK
- Jossan Nyqvist, Österåkers GK
- Filippa Möörk, Karlstads GK
Spelare flicklandslag framtid med Johanna Ericsson
- Desirée Andersson, Ljunghusens GK
- Tilda Green, Värnamo GK
- Michaela Finn, Skaftö GK
- Sally Fridström, Åkargårdens GK
- Marina Hedlund, Leksands GK
En hård träningsdag börjar lida mot sitt slut. Vi började dagen på rangen med uppvärmning och alla fick berätta om sina tendenser och visa vad de jobbade på vilket de även skickat in tidigare. Därefter var det spel fram till lunch med egen fokus. Efter lunch började intensiv närspelsträning i närmare fyra timmar. Vi nötte olika typer av närspelslag, totalt nio stycken.
Uppgift 1: Kan jag slå slaget? Du står kvar tills du känner att du är nöjd med hur du slår slaget. Be om hjälp om du ej löser det själv. När du känner att du kan utföra slaget gå till nästa närspelsslag.
Uppgift 2: Nu kan du slå slaget, kan du göra det om och om igen? När du klarar tre i rad går du till nästa närspelsslag. Du skall landa bollen i en ruta som är 10% av längden av slaget och stanna vid flaggan.
Uppgift 3: Tävling! Först att klara up & down från alla lägen.
Tjejerna hade riktigt bra fokus och det är kul att se hur snabbt de utvecklas. Vi hann även med ett ganska tufft fyspass innan vi åt en härlig middag tillagad av Johanna. I morgon ska vi till San Roque och spela match med birdies i fokus.
/Lisa Westman, SwGT Coach Flicklandslag