Hoppa till innehåll

Den fantastiska avslutningen

I fjol var det Stacy Lewis fantastiska järnfemma på Road Hole i St Andrews. Den här gången Mo Martins osannolika spoon på Royal Birkdales 18:e. Det går inte att klaga på upplösningen av det här mästerskapet och tv-bilderna av flaggträffen som hade kunnat bli en albatross men landade i en eagle lär vevas i många … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/2201/">Continued</a>

Svensk Golf

I fjol var det Stacy Lewis fantastiska järnfemma på Road Hole i St Andrews.

Den här gången Mo Martins osannolika spoon på Royal Birkdales 18:e. Det går inte att klaga på upplösningen av det här mästerskapet och tv-bilderna av flaggträffen som hade kunnat bli en albatross men landade i en eagle lär vevas i många år framöver.

Mo Martin var en ytterst oväntad segrare, med tanke på att amerikanskan har ganska begränsad linkserfarenhet. Men hennes skicklighet att spela bollen i rätt positioner var en stor tillgång – och då spelar det ingen större roll att hennes snitt med drivern bara är ungefär 210 meter.

Sedan  var det förstås en riktig feel good-story att segern innebar att hon har råd att se till att hennes nyss avlidne farfars ranch kan stanna kvar i familjen. Hon gav över huvud taget ett sympatiskt intryck på presskonferensen och kändes också som en populär segrare bland konkurrenterna.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.