Hoppa till innehåll

Äntligen vind

Det river i flaggorna och folk går lite lätt hukade på området. Äntligen har vinden hittat till Royal Birkdale och skruvat upp utmaningsgrader ytterligare på den redan ganska tuffa banan. Det märks också på de scorer som har satts upp. Det är en hel del bogeys, och värre än så, som noteras. Anna Nordqvist är … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/2194/">Continued</a>

Svensk Golf

Det river i flaggorna och folk går lite lätt hukade på området.

Äntligen har vinden hittat till Royal Birkdale och skruvat upp utmaningsgrader ytterligare på den redan ganska tuffa banan. Det märks också på de scorer som har satts upp. Det är en hel del bogeys, och värre än så, som noteras.

Anna Nordqvist är en av dem som har drabbats och hennes svaga statistik på öppningshålen förstärks. Bogey på ettan följdes upp av dubbel på tvåan, innan det blev två raka par.

Men det finns fortfarande utrymme för en vettig rond och den som gör en sådan den här dagen kommer att klättra.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.