Hoppa till innehåll

Det går snabbt nu

Caroline Hedwall var näst först ut på lördagen. Först gick en ensam Jennifer Johnson och sen kom Hedwall och spelkompisen Ha Na Jang från Sydkorea. De är snart klara med första nio och det stannar på cirkus två timmar. Det kan jämföras med rondtiderna tidigare i veckan, då det gick på ungefär 5:10-5:15. Pernilla Lindberg … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/2105/">Continued</a>

Svensk Golf

Caroline Hedwall var näst först ut på lördagen. Först gick en ensam Jennifer Johnson och sen kom Hedwall och spelkompisen Ha Na Jang från Sydkorea. De är snart klara med första nio och det stannar på cirkus två timmar. Det kan jämföras med rondtiderna tidigare i veckan, då det gick på ungefär 5:10-5:15.

Pernilla Lindberg hade som bekant en tidsvarning igår, som stressade henne. Hon spelar idag med australiensiska Nikki Campbell. De är nu på hål sju och Hedwall på hål nio. Det går en tvåboll mellan svenskorna.

Och nu går bloggen också ut. Hörs sen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.