Hoppa till innehåll

Bra humör inför eftermiddagen

Svensk Golf

Bild 1132026

Foto: Göran Söderqvist

Pernilla Lindberg och Caroline Hedwall växlar några ord innan det är dags för dem att gå åt varsitt håll. Hedwall spelar som bekant eftermiddagen med start på tionde, och Lindberg slog ut på första tee. De såg ut att vara på gott humör inför eftermiddagens förmodade påfrestande prövning.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Wetterstrand: Så skapas ett bra och svårslaget lag

”En sak som förvånar många är att vi vid samlingen i princip alltid inleder med att tänka negativt. Vad händer om det här går åt helvete?” skriver landslagscoachen Fredrik Wetterstrand.

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Klubbarna som gick vidare i Lag-SM

Åska störde andra dagens spel på Vreta Klosters GK.

Helt nytt format för Lag-SM

Först slagspel – sedan matchspel för att kora nya svenska mästarna.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

”Alex och David tar hand om mig och visar vägen”

Vincent Norrman får god hjälp av de mer rutinerade svenskarna på PGA Tour. Och av sambon som spelar på LPGA.

Bo Hansson