Hoppa till innehåll

Li ska träna bunkerslag

Svensk Golf

Bild 1132020

Lucy Li är inte den som är den. Elvaåringen smaskar i sig en pinnglass samtidigt som hon svarar på den ansamlade pressens frågor. Hon står på en låda för att nå upp till mikrofonen.

Hon inledde sin US Open med 78 slag, +8, och är inte helt nöjd med det.

– Två dubbla och en trippel kan verkligen sabba en score, säger hon uppriktigt. Jag var sju över efter tolv spelade hål. Jag måste träna bunkerslag. På trean slog jag den upp till pinnen och så rullade den av.

Men hon siktade på att ha kul och lära sig något nytt, och det har hon lyckats med i båda fallen.

– Jag lärde mig att man måste ha tålamod och att man ska undvika de stora siffrorna och att slå ett slag i taget.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.