Hoppa till innehåll

Hey ho – let’s go

Så. Efter en period med lite semester och intensiva arbetspass för tidningslämning så trycker vi i gång Bloggen igen. Jag förstår verkligen att ni har varit oroliga. Vi kan väl inleda den här vackra majtorsdagen med att konstatera att det ser ut att bli en jäsikens fin säsong, med tanke på skicket på våra banor. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/202-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Så.

Efter en period med lite semester och intensiva arbetspass för tidningslämning så trycker vi i gång Bloggen igen.

Jag förstår verkligen att ni har varit oroliga.

Vi kan väl inleda den här vackra majtorsdagen med att konstatera att det ser ut att bli en jäsikens fin säsong, med tanke på skicket på våra banor. Bloggen har hittils mest botansierat i Stockholmstrakten så urvalet är ännu lite begränsat, men efter vad jag har sett så har jag svårt att erinra mig finare greener någonsin tidigare vid samma tidpunkt på året. De rapporter som trillar in utifrån landet låter också hyggligt positiva.

Men jag vill höra mera.

Hur ser det ut där ute, folks?

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.