Relaterat

Speldatum: 1-4 juli
Spelplats: Buenavista Golf
Prissumma: 375 000 euro
Vinnare: Trish Johnson
Startfält
StarttiderSlutställning
Tidigare artiklar
Kontrasternas år för Elin
Leijon på hugget
Reid tog kommandot
44-åring i LET-topp
Trish Johnson, som spelat åtta Solheim Cup, hade tre slags ledning inför sista ronden men såg ett tag ut att spela bort sitt gyllene läge. Efter 13 hål av av finalronden var hon ett slag efter fransyskan Anne Lise Caudal. Men hon tog sig samman och återställde ordningen med raka birdies på 14 och 15.
Johnson hade 70 slag på sista ronden, -14 totalt och vann närmast före två fransyskor. Virginie Lagoutte Clement var ett och Anne Lise Caudal två slag efter den rutinerade engelskan.
Trish Johnsons seger var hennes 19:e totalt under karriären, hennes 16:e på Ladies European Tour. Senast hon fick hålla ett segertal var i Italien 2007. Segern innebär att hon nu är kvalificerad för spel i prestigefyllda Evian Masters senare den här månaden.
Reis klar för British Open
Svensk glädjeämne på Teneriffa den här veckan var Nina Reis, som avslutade med en stark 67-rond och avancerade till delad sjundeplats. Insatsen innebär att hon spelade till sig en plats i årets Women´s British Open på Royal Birkdale.
Näst bästa svenska blev Linda Wessberg, som efter en avslutande 69-rond slutade som delad 12:a.