Hoppa till innehåll

Rätt inställning?

Hur laddar man för en ny dag på banan efter en riktigt dålig rond? Det vore spännande att höra Blixt berätta om hur han gör. Att bära med sig negativa tankar måste vara det sämsta man kan göra i denna mentala sport, oavsett om det handlar om ett dåligt slag eller en dålig rond. Men … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1988/">Continued</a>

Svensk Golf

Hur laddar man för en ny dag på banan efter en riktigt dålig rond? Det vore spännande att höra Blixt berätta om hur han gör. Att bära med sig negativa tankar måste vara det sämsta man kan göra i denna mentala sport, oavsett om det handlar om ett dåligt slag eller en dålig rond.

Men man kan säga att Blixt testas ordentligt. När fredagens rond är igång för värmlänningen inleder han med bogey direkt på det tionde hålet, där Blixt inleder sin rond.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.