Hoppa till innehåll

Kaymer är klar

Martin Kaymer hålade precis ut på nian, där det blev ett par som avslutning på denna fantastiska dag. Efter två raka 65-ronder är tysken nu tio under par totalt i tävlingen, och leder med den galna siffran åtta (!) slag. Fjorton man är under par totalt, så där händer det inte så mycket. Adam Scott &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1983/">Continued</a>

Svensk Golf

Martin Kaymer hålade precis ut på nian, där det blev ett par som avslutning på denna fantastiska dag. Efter två raka 65-ronder är tysken nu tio under par totalt i tävlingen, och leder med den galna siffran åtta (!) slag. Fjorton man är under par totalt, så där händer det inte så mycket. Adam Scott är förvisso inte under par, men han har i alla fall klättrat tillbaka till par efter att ha gått tre under för dagen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

De är klara för The Masters 2026

Startfältet till årets första herrmajor tar form – två svenskar har redan säkrat sina platser.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rubbade bollen – missade PGA Tour-platsen

Ben Kohles var med i ledningen på PGA Tour Q-School – tills ett kostsamt regelbrott förändrade allt.

Andra raka för Jonsson – i gott sällskap

Alla svenska spelare klarade kvalgränsen – Svensson delad 15:e i Sydafrika.

Toursvepet – Bra svenskstart i maratonkvalet

Och Arwefjäll skuggar täten i Kina.

Toursvepet – Bergström ett slag från särspel

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg