
Niclas Fasth är självklart besviken efter att ha missat kvalgränsen i veckans US Open. Det blev 10 över par till slut.
– Jag spelade bra mestadels idag. Men jag hade två stycken fyrputtar och det tar ju lite udden av det hela. Det var lite surt. Det började redan på tian. Jag hade en femtonmetersputt som jag slog en och en halv meter förbi, och sen försvann den. Det är ingen bra start på dagen när man behöver en låg score, säger Fasth efter ronden.
Även på den andra par femman blev det samma visa. Han missade en dryg meterputt där som drog iväg och även på hål 5 blev det alltså en dubbelbogey. Och på slutet kom ytterligare en bogey när luften hade gått ur.
– Totalt sett var det bättre kvalitet på spelet idag än igår, och om man nu kan tala om birdiejakt på den här banan så var det väl mer åt det hållet idag.
Trots de två fyrputtarna är han nöjd med hur han puttade i övrigt, sänkte några vikta långputtar och fick en bra känsla på greenerna – med undantag för de två par femmorna.
Det var mycket mjukare på banan under förmiddagen. Ett åsk- och regnoväder under kvällen och natten gjorde att banan spelades mycket längre. Där Fasth spelade järnfyra igår blev det spoon idag.
Nu väntar närmast en flytt hem till Sverige. Familjen Fasth bestämde i höstas att det är dags att flytta hem igen och nästa vecka går flyttlasset till Göteborg. Han hade tänkt bo i London tre till fem år och det blev elva.
– Det blir lagom nu, dels för barnens skull. Det känns rätt bra. Vi blev klara med försäljningen av huset igår.
Barnen är nio och tolv och går nu in i mellan- respektive högstadiet. Och det blir mer frihet för barnen att komma hem. I England måste det skjutsas överallt, men hemma går det att gå eller cykla till skolan och kompisar.
– Jag kommer att fortsätta spela golf därifrån och ha Hills som hemmabas. Det blir lite knöligare golfmässigt men totalt sett blir det bättre för familjen.