Hoppa till innehåll

Stensons bästa i år

Det blev en liten överraskning redan på det första hålet för Henrik Stenson. Greenen var mycket långsammare och mjukare än han förväntade sig och fick inte riktigt till inspelet, och noterade därför en bogey direkt. Men sen vande han sig och kom in i det.&nbsp; Efter 69 slag, ett under par,är världstvåan mycket nöjd med &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1957/">Continued</a>

Svensk Golf

Det blev en liten överraskning redan på det första hålet för Henrik Stenson. Greenen var mycket långsammare och mjukare än han förväntade sig och fick inte riktigt till inspelet, och noterade därför en bogey direkt. Men sen vande han sig och kom in i det. 

Efter 69 slag, ett under par,är världstvåan mycket nöjd med starten.

– Det är en av mina bästa ronder i år, säger han nöjt.

Mer om Stenson senare.

Henrik Norlander kan inte heller klaga på dagens rond. Visst tappade han några slag där på slutet och beklagar det, men han hade svåra lägen där.

– Jag var mitt emellan klubbor där och hade lite problem, så det berodde inte på att jag var nervös eller nåt liknande.

Mer om Henrik Norlander senare också. 

När det gäller Jonas Blixt kan bloggen dessvärre inte rapportera några detaljer alls. När det svenska medieuppbådet väntade vandrade värmlänningen bara förbi. Han var kanske hungrig. Återkommer i ärendet.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Tronskifte: Norén bäste svensk

Alex Noréns återkomst har verkligen imponerat.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Delen där Åberg är bäst i år

Är bäst på PGA Tour i en del av spelet 2025.

Blir det 29 under par för Åberg i år igen?

Det och fyra andra saker att hålla koll på i årets sista PGA Tour-tävling The RSM Classic.

Tillbaka i Utah efter 60 år – se bilderna från spektakulära banan

Black Desert Resort ser inte ut som en typisk PGA Tour-bana.

Stenson i 18 minuter: ”Det är lite fult att vara bäst i Sverige”

Henrik Stenson om nya juniorsatsningen, att han vill ta bort åldersgränsen för tävling och relationerna till Svenska Golfförbundet.

Svensk Golf