Hoppa till innehåll

Henrik och Henrik på väg

Henrik Norlander och Henrik Stenson har i det närmaste följts åt under hela veckan så här långt. Nu är de i startgroparna för att gå ut och spela första nio på banan en sista gång innan tävlingen drar igång i morgon. Stenson har hjälp debutanten Norlander med många goda råd, berättade Norlander tidigare. Läs mer … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1918/">Continued</a>

Svensk Golf

Henrik Norlander och Henrik Stenson har i det närmaste följts åt under hela veckan så här långt. Nu är de i startgroparna för att gå ut och spela första nio på banan en sista gång innan tävlingen drar igång i morgon.

Stenson har hjälp debutanten Norlander med många goda råd, berättade Norlander tidigare. Läs mer om det här.

För Jonas Blixts del har dagen redan startat. Han har precis slagit ut på tian för att även han nöta ytterligare nio hål innan han packar ihop och laddar batterierna för det utmattande test som väntar.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.