Hoppa till innehåll

Ett fall framåt för Hanson

Svensk Golf

Bild 1131897

Just nu är det lite roligare att heta Peter Hanson. I alla fall jämfört med de fem sista hålen under förstanian.

De två birdies som petats i på hål 1 och 4 ger lite arbetsro och ett småmysigt läge bland de tio främsta på ledartavlan. Fast detta är ännu inte direkt en rond som vi tror att Hanson kommer att läsa in en ljudbok om. Detta antagande förutsätter visserligen att vår kunskap om ljudboksbranschen är lika solid som en järnfyra där Olazabals händer klänger på greppet.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

STOR INTERVJU: Ludvig Åberg om…

Det svenska stjärnskottet om fjolåret och förväntningarna på 2025.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fairwaykungen – Stenson säker som i fornstora dagar

"Det var en gammal i garaget som jag hittade"

Här är årets bästa drivers – testade och betygsatta

Vilken driver ska du välja säsongen 2017? Svensk Golf har testat och betygsatt årets hetaste modeller. Testet genomfördes i samarbete med Foresight Sports.

Svensk Golf

Här är årets 7 hetaste drivers – mellanklassen

Det går inte att förneka. Det vilar något väldigt häftigt och åtråvärt över den där perfekt slagna driven. Det kräver en bra svingteknik, absolut. Men med rätt klubba i händerna är dina chanser att driva ut kompisarna betydligt bättre. Därför inleder vi årets stora utrustningstest med att presentera vår gedigna genomgång av årets drivernyheter.

Martin Strömberg

Hanson fick guldklubban: ”Jag är väldigt stolt”

Svensk Golf