Hoppa till innehåll

På Jonathan Lavins minne

Det finns händelser som egentligen aldrig borde få inträffa. I den serie av ögonblick som snabbt och obönhörligt snurrar runt oss, blir till dagar, veckor och år och definieras som livet, finns skeenden som egentligen är alldeles för smärtsamma för att vi ska tvingas genomlida dem. Som när en ung människa oväntat rycks ifrån oss … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/184-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Det finns händelser som egentligen aldrig borde få inträffa.

I den serie av ögonblick som snabbt och obönhörligt snurrar runt oss, blir till dagar, veckor och år och definieras som livet, finns skeenden som egentligen är alldeles för smärtsamma för att vi ska tvingas genomlida dem.

Som när en ung människa oväntat rycks ifrån oss i en fyrvägskorsning i South Carolina, på vägen hem ifrån ännu ett ambitiöst puttningspass på golfklubben.

Det är nu snart fyra år sedan Jonathan Lavin från Göteborg gick bort i en tragisk bilolycka, bara 21 år gammal.

Att händelsen väckte sorg, förtvivlan och förstämning bland vänner, bekanta och anhöriga är egentligen överflödigt att skriva. Men jag gör det ändå, som en påminnelse hur skört livet kan vara och hur tillvaron kan vändas upp och ned för så många människor under bråkdelen av en sekund.

Men mitt i sorgen upptäckte familjen Lavin hur många goda vänner de, och Jonathan, hade. Blommorna vällde in i huset i Askim utanför Göteborg och redan där och då föddes en tanke på att resa en bildlig minneslund över Jonathan, för att få oss att komma ihåg, och samtidigt göra något gott för svensk ungdomsgolf.

Under måndagen spelades Jonathan Lavins Minne för fjärde gången, på hans lika vackra som klassiska hemmaklubb Göteborgs G.K. Tävlingen är motorn i den minnesfond som har upprättats i hans namn och som årligen delar ut tiotusentals kronor i stöd till personer som är förknippade med golf för unga.

Bloggen var själv ute och hackade tillsammans med Jonathans pappa Bo (till vänster i bilden), Magnus Palm (mitten) som är ägare av vassa World of Golf samt Mats Jönsson som är lycklig innehavare av det gamla klubbhuset i Hovås. Den golf som spelades var inte mycket att berätta om, men banan var fin, stämningen var trivsam och humöret gott i det 67 spelare starka startfältet.

Det blir kanske så när prisbordet inte är den primära drivkraften. Utan känslan av att vara med att bidra till något större, något bättre.

Jag kände inte Jonathan, men genom de målande beskrivningar jag fått så tror jag att han hade skrattat med oss i stället för åt oss om han hade sett vårt irrationella sätt att ta sig runt Hovås trixiga layout. Och varit glad över att de pengarna som tävlingen drar in kommer att hjälpa andra som vill något med svensk ungdomsgolf.

Gå gärna in på www.jonathanlavinsminnesfond.se.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.