Hoppa till innehåll

Hanson 24 puttar

Peter Hansons bag Jag spenderade dagen med att f&ouml;lja Peter Hanson och f&ouml;rde statistik. Den statistik jag f&ouml;rde var bland annat hur l&aring;ngt ifr&aring;n flaggan han var p&aring; inspel och hur och var ifr&aring;n han puttade. Det blev en ganska intressant dag med riktigt bra puttning fr&aring;n Peter, bland det b&auml;sta ag sett. Totalt hade &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/183-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Peter Hansons bag

Jag spenderade dagen med att följa Peter Hanson och förde statistik. Den statistik jag förde var bland annat hur långt ifrån flaggan han var på inspel och hur och var ifrån han puttade. Det blev en ganska intressant dag med riktigt bra puttning från Peter, bland det bästa ag sett.

Totalt hade Peter 24 puttar, och sänkte puttar för totalt 40 meter, det är inte dåligt.

På banan fick jag sällskap av Sean Foley som tränar Hunter Mahan och Dr. Rob Neal som ingår i vårt SwGT Advisory Board. Det utmynnade i många intressanta diskussioner med fokus på spelarutveckling. Att helt öppet kunna prata med dessa ”supercoacher” om vad de tycker och tänker runt ämnet gör att jag/vi/SwGT har tillgång till det senaste och kan sprida det vidare ner i leden till våra kommande superstars. Detta är mycket bra och hjälper oss mot lägre scorer.

Här går det att hitta SwGT:s underlag för spelarobsevation på banan.

/ Rickard Lindberg, SwGT Head Coach herrar

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

STOR INTERVJU: Ludvig Åberg om…

Det svenska stjärnskottet om fjolåret och förväntningarna på 2025.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Här är Sveriges bästa golfbanor

Här är den senaste upplagan av vår ranking över landets 50 bästa golfbanor.

Svensk Golf

Därför är Augusta National både lättputtad och svårputtad

Det är sällan puttningen som fäller avgörandet i The Masters. Åberg? Puttningen håller, men inspelen måste sitta.

Hansons tre nycklar för att lyckas med debuten i Ryder Cup

Tvåfaldige Ryder Cup-spelaren trivs i rollen som Ludvig Åbergs mentor.