
På en annan bloggyta här på golf.se tipsade jag nyligen om hur unge engelska amatören Matthew Fitzpatricks caddie Lorne Duncan skulle blogga om hur han skulle ratta sin gamla Cadillac från Arizona till Georgia för att dra på sig den vita caddierocken på Augusta National. Kul läsning, rekommenderas för alla som har lite tid att slå ihjäl.
Men när Fitzpatrick nyss gick i mål med 76 slag var det inte Duncan som bar brittens bag. Duncan, som under merparten av sina drygt 30 år som tourcaddie (åt bland andra Johan Edfors, läs vår artikel om Duncan nedan från Svensk Golf nr 8/2012 här) burit sandaler på grund av en fotåkomma, fick tidigare i veckan veta precis vad de gröna kavajerna här på Augusta National tyckte om hans val av skodon.
”Duncan blev ombedd att bära tennisskor som alla andra caddies. Vi behandlar honom inte annorlunda än någon annan”, sa Fred Ridley, ordförande i Masters Competition Committee.
Vad Duncan hade att säga om saken kan ni läsa här. Ersättare på Fitzpatricks bag blev Brooks Koepkas caddie Ricky Elliott.
