Hoppa till innehåll

Tobbe bäste svensk

European Nations Championship 2013, Sotogrande, Spanien Lördag 16/3 Resultatmässigt blev veckans tävling ingen större framgång, Tobias Edén blev bäste svensk med en delad 16:e plats. Jag ser absolut ingen anledning till att inte ha höga förväntningar på bra resultat även under vår ordinarie lågsäsong eftersom de här killarna håller högsta europaklass men samtidigt är det inte speciellt … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/172-4/">Continued</a>

Svensk Golf

European Nations Championship 2013, Sotogrande, Spanien

Lördag 16/3

Resultatmässigt blev veckans tävling ingen större framgång, Tobias Edén blev bäste svensk med en delad 16:e plats. Jag ser absolut ingen anledning till att inte ha höga förväntningar på bra resultat även under vår ordinarie lågsäsong eftersom de här killarna håller högsta europaklass men samtidigt är det inte speciellt alarmerande att inte få till scorerna i nuläget. Killarna vet vad som inte sitter 100% i spelet och jobbar träget vidare på det som behöver putsas till för att börja skjuta låga scorer igen.

Hela gänget hoppade direkt efter att Tobias Edén slagit i sin sista putt på 18:e hålet in i hyrbussen för transport upp till Arcos Garden där de flesta kommer att tillbringa hela nästa vecka tillsammans med ytterligare sju grabbar från framtids- och pojklandslaget som ansluter under söndagskvällen tillsammans med coach Calle Magnusson. Svenska Golfförbundet disponerar ett visst antal veckor per år på anläggningen som är riktigt bra med grymma träningsområden och en bra bana där vi kan köra så det blöder i fingrarna från tidig morgon till sen kväll och det är precis vad som kommer att ske nu.

/ Jesse Karlsson, coach SwGT herrar

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.