Hoppa till innehåll

Lindberg tappade – får ändå spela i helgen

Pernilla Lindberg tappade några slag och ligger totalt på +3 efter de två första rundorna i Kraft Nabsico Championship. Det innebär att hon klarar cutten med två slags marginal.&nbsp; Rundan inleddes med bogey, par, bogey. Därefter hittade hon tillbaka till spelet och gjorde två raka birdies på åttan och nian. När hon kom till 18:e &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1670/">Continued</a>

Svensk Golf

Pernilla Lindberg tappade några slag och ligger totalt på +3 efter de två första rundorna i Kraft Nabsico Championship. Det innebär att hon klarar cutten med två slags marginal. 

Rundan inleddes med bogey, par, bogey. Därefter hittade hon tillbaka till spelet och gjorde två raka birdies på åttan och nian. När hon kom till 18:e blev dock pressen lite för stor.

– Jag tror att nerverna satte sig i drivern för jag hookade tyvärr ut den i vattnet så den bogeyn fick jag kämpa för. Jag visste att jag inte hade råd med så mycket mer så det kändes lite surt, säger Pernilla, som trots allt är glad över att hon får spela i morgon.

– Jag vet ju att jag har riktigt bra golf i mig så jag hoppas att jag får visa upp det i helgen.

Pernilla peggar upp klockan 18.01 svensk tid och spelar tillsammans med amerikanskan Alison Walshe.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Jodå, Sörenstam spelar vidare i helgen

Annika Sörenstam gjorde det hon behövde för att ta sig innanför kvalgränsen. Sex av sju svenskor är kvar i tävlingen.

Bo Steffensen

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg fyra slag bakom täten

Pernilla Lindberg vill ta ännu en seger efter majortriumfen i ANA Inspiration. I så fall måste hon hämta in fyra slag under söndagen.

Erik Hallberg

Då går Lindberg ut i ledarbollen

Får tampas med långtslående sydkoreanskan

Martin Strömberg

Lindberg femma i rekordjämn tourfinal

Bara ett slag från ledning

Martin Strömberg

Ciganda vann efter särspel

Spanjorskan tog sin första seger på LPGA

Martin Strömberg