Hoppa till innehåll

Webb håller än

Svensk Golf

Bild 1131653

Karrie Webb spelar Kraft Nabisco Champinship för nittonde gången i år, säger hon efter att ha räknat efter lite snabbt. Hon har stått som segrare två gånger och återkommande varit med i toppen och kämpat.

Med tanke på att hon var en av Annika Sörenstams stora konkurrenter kan man kanske tänka sig att australiensiskans stjärna börjar dala. Men inget kunde vara mer felaktigt.

Hon har redan tagit två segrar och en tredjeplats hittills i år. Förutom mellanåret 2012 har Webb segrat minst en gång varje år de senaste tio åren och med tanke på formen är hon ett hett namn den här veckan.

– Jag älskar den här tävlingen, traditionen och banan. Jag slår ju inte så långt längre, men jag kan forma slagen bra och få bra inspel med järnen. Sen har jag spelat tävlingen så många gånger att jag väl har puttat från varenda vinkel, så jag känner mig väldigt bekväm på greenerna.

Om det nu skulle vara att hon är en av förhandsfavoriterna inför veckan så må det vara hänt. Det lägger hon ingen vikt vid.

– Det finns så många bra spelare här ute som  har vunnit tävlingar, så det bryr jag mig inte om. Det handlar fortfarande om att få bollen i hål.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.