Hoppa till innehåll

US Open och banan

Jag känner nånstans att vi fuskade bort efterdyningarna av US Open. Det vore lite synd, eftersom jag har en angelägen fråga. Vi vet ju att USGA ”vill testa alla delar av spelet” och därför sätter upp banorna som de gör. Och jag är inte den som har nåt emot att stjärnorna sätts på prov. Men … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/163-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Jag känner nånstans att vi fuskade bort efterdyningarna av US Open. Det vore lite synd, eftersom jag har en angelägen fråga.

Vi vet ju att USGA ”vill testa alla delar av spelet” och därför sätter upp banorna som de gör.

Och jag är inte den som har nåt emot att stjärnorna sätts på prov.

Men samtidigt vill man ju också se dem briljera, inte enbart gå runt och riskminimera. Det vi nu ägnade fyra dagar åt var: Drive ut i ruffen – kort järn till 100 kvar – wedge till sex meter – en/två puttar. Eller: Drive i fairway – järnfemma till mitten av green – lagputt till sex decimeter – par.

Jag vet inte vad ni tycker, men för mig blir det här rätt tråkig golf att följa och när dessutom ronderna tar sån väldig tid så upplevs det hela en smula… segt. Är ni med eller mot?

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.