Hoppa till innehåll

Majoråret igång

Golfvörldens första major är nu igång. På banan finns än så länge bara Louise Friberg (+1) och Karin Sjödin (par). Men strax är det dags för Anna och Sophie att gå ut. Det är en så länge en fantastisk dag, 25 grader varmt och knappt någon vind. Annars väntas det mer vind till helgen och &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1629/">Continued</a>

Svensk Golf

Golfvörldens första major är nu igång. På banan finns än så länge bara Louise Friberg (+1) och Karin Sjödin (par). Men strax är det dags för Anna och Sophie att gå ut.

Det är en så länge en fantastisk dag, 25 grader varmt och knappt någon vind. Annars väntas det mer vind till helgen och då kommer banan att snabbt att torka ut och det kommer att bli svårspelat.

Ruffen är i år inte lika tjock som den varit de senaste åren så det straffar inte de som missar fairway så mycket. Vilket borde gynna de långtslående.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Behöver bjuda grabbarna på champagne”

Royal St George’s head greenkeeper Paul Larsen med personal har koll på gräset i veckan.

Så gjordes Svensk Golfs stora järntest

Sammanlagt 47 järnklubbor, 11 testare och tusentals slag. Så här gjorde vi årets stora järntest.

Svensk Golf

Thailand – den svenska drömmen

Hua Hin är det område i Thailand där flest svenskar valt att bosätta sig. Det är lätt att förstå varför. Inte minst om man spelar golf.

Ola Liljedahl

Banguide: Så här ska Royal Birkdale spelas

Hål för hål. Vilka är utmaningarna? Vilka är möjligheterna? Var finns riskerna – och belöningarna? Vi guidar dig genom alla hål på årets The Open-bana.

Michael Åhman