Hoppa till innehåll

Pokalerna på plats

Nu kan alla spelare vid puttinggreenen se vad de faktiskt fajtas om i den här nya tävlingen. Den stora vita pokalen till höger i bild går till vinnaren i Helsingborg Open. Och om hon fortsätter spela bra så får kanske vederbörande en plats i Solheim Cup-laget om två år i Tyskland där Europa och USA &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/158-5/">Continued</a>

Svensk Golf

Nu kan alla spelare vid puttinggreenen se vad de
faktiskt fajtas om i den här nya tävlingen. Den stora vita pokalen till höger i
bild går till vinnaren i Helsingborg Open.

Och om hon fortsätter spela bra så får kanske
vederbörande en plats i Solheim Cup-laget om två år i Tyskland där Europa och
USA gör upp om trofén intill.

Fredagen är Solheimdagen och då är förstås
glasbucklan som erövrades i Colorado inbjuden till Vasatorp.

 

Och kom ihåg att du kommer in gratis i dag om du kan visa upp någon form av Solheim-souvenir.  

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Fem Solheim Cup-ögonblick vi minns

Vi minns skrällarna, vändningarna, festerna, jublen och bragderna på banor i Skottland, Sverige och USA.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Därför älskar vi Ryder och Solheim Cup

Vi har pratat med flera svenska Ryder- och Solheim Cup-veteraner för att nysta i alla ingredienser som gör det här till golfkalenderns två absoluta höjdpunkter.

Oskar Åsgård

Är det Solheim-år? Nej!

Det är tydligen lite hallaballo i huvudentrén. Vissa besökare kräver att få halva priset på entrén, eftersom de har med sig en Solheim Cup-souvenir&#8230;. Eh? Ja, i fjol var det så. I fjol var det Solheim Cup-år, ni minns kanske de svenska spelarnas fantastiska prestationer, och ni minns hur USA blev förnedrat på hemmaplan i &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/ar-det-solheim-ar-nej-just-det/">Continued</a>

Svensk Golf

Vind & SOLheim

Helsingborg bjuder på en strålande vacker sensommardag. Runt 20 grader och en klarblå himmel som nästan för tankarna till Barsebäck september 2003 och Solheim Cup som den amerikanska (förlorande) kaptenen Patty Sheehan efteråt summerade som &#8221;ett handelskammare väder&#8221; eftersom det marknadsförde Sverige så bra. Du som vill se Europaeliten helt gratis i dag behöver bara &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/159-5/">Continued</a>

Svensk Golf

Gratis entré med Solheim Cup-souvenir

Helsingborg Open kommer att ha en rejäl touch av Solheim Cup. Därför har arrangörerna valt att bjuda på entrén under fredagen. Förutsatt att du kan visa upp någon Solheim-souvenir.

CM Hellsten