
Du debuterar alltså som caddie idag under par 3-tävlingen. Nervöst?
– Nej, caddie är inte något man blir. Det är något man är. Mer behövs inte sägas.
Vad kan du bidra med där ute när det hettar till i korthålstävlingen?
– Jag kan gå helt Steve Williams och klippa en kamera eller två om det är så. Eller bara förklara för farsan, för femtiotredje gången, hur man går till väga för att kontrollera spinnen på en nyfräst 58-gradare.
Har ni gått igenom spelplanen tidigare idag?
– Ja, den är väldigt enkel. Jag berättar hur farsan ska göra, och han utför. Beställare och leverantör, kan man säga. Svårare än så är det inte.
Segraren i korthålstävlingen har aldrig stått som vinnare på söndagen. Hur hanterar du en eventuell ledning i par 3-tävlingen inför sista hålet?
– Det finns ett nyopererat knä i min närhet och klubbor med hala grepp som kan tappas i någons baksving. Men jag tror absolut inte att vi ska behöva gå så långt.
Har du något uppdaterat insidetips inför att det brakar lös i morgon?
– Hörde jag någon säga Robert Garrigus?
Nej, inte direkt.
– Om du hade fattat någonting om golf så skulle jag förklara varför. Men nu känns det bara som slöseri med dyrbar tid.
Okej.
– Bra, stick härifrån. Nu!