Hoppa till innehåll

Tre män och ett utslag

Svensk Golf
Bild 1128318

Efter att de kickat i gång den 76:e upplagan av The Masters kommer de in i intervjurummet.
Arnie, Jack och Gary Player.
Det blir en tillbakalutad stund där Nicklaus dräper några fina. Som på frågan om de uppfattade vems drive som landade längst bort.
– Ingen av oss kan se så långt längre, garvar han.

En gång i tiden spelade hedersstartern nio hål. Gruppen på podiet ser nyktert på varför detta tagits bort.
– Ni såg var våra bollar låg. Det skulle vara en bit kvar även om vi tar fram en spoon på andraslaget.

Gary Player får in några rappa stick om hur han tycker att spelet blivit för dyrt och för svårt. Nicklaus nickar gillande till detta.

Arnie har lagt i cruise control. Skrockar mest ”jag håller med er” när de övriga ger långa svar. Sedan grymtar han om att det är dags att äta frukost. När Kingen sedan frågar en andra gång om det inte är frukost snart, avrundas det hela rappt.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.