Hoppa till innehåll

Mer golf i media

Förbundet borde göra mer för att få in golfen i svensk media, var en av synpunkterna som kom upp under diskussionen på fredagseftermiddagen. Det skrivs ju aldrig om golf i Dagens Nyheter eller Svenska Dagbladet, sägs det. Vi på Svensk Golf har ryggen fri. Vi skriver om golf. Det har nämnts förut, men det gnisslas … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1522/">Continued</a>

Svensk Golf

Förbundet borde göra mer för att få in golfen i svensk media, var en av synpunkterna som kom upp under diskussionen på fredagseftermiddagen. Det skrivs ju aldrig om golf i Dagens Nyheter eller Svenska Dagbladet, sägs det. Vi på Svensk Golf har ryggen fri. Vi skriver om golf.

Det har nämnts förut, men det gnisslas lite över att Viasat Golf har sändningsrättigheterna till proffstouren. Det borde vara tillgängligt för alla, önskas det i lokalen. Det borde förbundet göra nåt åt.

Det blev lyckat när SVT sände US Masters i alla fall, lyder summeringen. Över 400 000 såg sändningarna då, enligt uppgifter från förbundets kommunikationsavdelning.

Det nämndes faktiskt också att även damgolf borde vara tillgängligt på samma sätt som nyss nämnda Masters.

Det jobbas på det.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.