Hoppa till innehåll

Högt ställda mål

Svensk Golf
Bild 1128276

Det är dags för förbundsmötet. Men först är det ordförande Christer Bergfors som summerar året som gått. I sin summering av touråret 2011 var det framförallt Solheim Cup och Caroline Hedwall som fick extra uppmärksamhet, men även de senaste framgångarna på herrsidan (Carl Pettersson och Peter Hanson) nämndes. I samband med detta stack han ut hakan. Enligt Bergfors är golfförbundets mål att ha fyra kvinnor och fyra män på respektive världsrankings topp-15 inför OS 2020. Det skulle betyda att Sverige får ha med fyra spelare i det årets olympiska spel.

Reglerna säger ju att varje land får ha med max två spelare i OS, om nu inte landet har fyra spelare på topp-15 (som exempelvis Sydkorea på damsidan).

Idag är det Caroline Hedwall som är högst rankad på damsidan med sin 22:a plats, och Peter Hanson på herrsidan på plats 24.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.