CN Canadian Women´s Open
Datum: 23-26 augusti
Bana: Coquitlam, BC, Kanada
Prispott: 2 miljoner dollar
Vinnare: Lydia Ko
Startfält
Starttider
Slutställning
Relaterat
Tseng är tillbaka
15-åring i LPGA-ledning
Ko kan skriva historia
Nya zeeländskan Lydia Ko, född i Sydkorea 1997, är 16 månader yngre än Lexi Thompson var när hon vann Navistar LPG Classic i september i fjol. Ko är också den första amatörvinnaren på touren sedan JoAnne Carner vann Burdines Invitational 1969.
– Det känns fantastiskt att få slå rekord och bli en del av historien. Jag blir alltid lika upprymd när jag får spela med proffsen, sa Ko på presskonferensen.
– Jag var lite nervös på sluthålen men fick stöd av min spelpartner Stacy Lewis. Det är stort för mig att få support av en stjärnspelare som jag alltid sett upp till.
Lydia Ko, som för två veckor sedan vann US Amateur Championship, hade rondserien 68-68-72-67 (-13). Segermarginalen blev hela tre slag till tvåan Inbee Park, som genom att Ko är amatör fick ta emot förstaprischecken på 300 000 dollar.
Det var för övrigt koreanskt på alla de fyra platserna närmast bakom Ko. Na Yeon Choi, Jiyai Shin och Chella Choi delade tredjeplatsen, besegrade med fem slag av den tonåriga superstjärnan.
Anna Nordqvist kom lite snett in i tävlingen med en 74-rond första dagen men har därefter visat klass. 70-68-69 är siffror som innebar att sörmländskan klättrade till en fin sjätteplats, en placering hon delade med världstvåan Stacy Lewis.
Den andra svenskan som klarade kvalgränsen var Sophie Gustafson. Hon hade en tyngre avslutning (76) och föll till delad 55:e plats.