Hoppa till innehåll

Träningen gav resultat

Alex Norén var som bekant inte nöjd med gårdagens insats på hemmabanan Stadium Course. Inget stämde, bollarna spreds lite för mycket för titelförsvararens smak och det väntade några timmars nötande på rangen efter ronden. Och det verkar ha hjälpt. Fyra under par på första nio hålen visar att Norén är tillbaka, och det båda gott … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1469/">Continued</a>

Svensk Golf

Alex Norén var som bekant inte nöjd med gårdagens insats på hemmabanan Stadium Course. Inget stämde, bollarna spreds lite för mycket för titelförsvararens smak och det väntade några timmars nötande på rangen efter ronden.

Och det verkar ha hjälpt.

Fyra under par på första nio hålen visar att Norén är tillbaka, och det båda gott inför fortsättningen.

– Det känns bättre idag, säger han glatt när han passerar efter nio spelade hål.

Man kan undra om det är långkomp på gång, med tanke på mängden åskådare som tagit sig hit för att se golfen. Bra stämning ute på banan.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.