Hoppa till innehåll

Så är läget

10 400är den officiella publiksiffran för denna torsdag ute på Bro Hof. Även detta är en mycket bra siffra, med tanke på att det för de flesta är en vanlig arbetsdag. När nu Garcia är klar, liksom Blixt, Richard S och Michael Jonzon kan vi konstatera att Michael Jonzon nu är på -8, fyra … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1457/">Continued</a>

Svensk Golf

10 400 är den officiella publiksiffran för denna torsdag ute på Bro Hof. Även detta är en mycket bra siffra, med tanke på att det för de flesta är en vanlig arbetsdag.

När nu Garcia är klar, liksom Blixt, Richard S och Michael Jonzon kan vi konstatera att Michael Jonzon nu är på -8, fyra slag efter ledande Lee Westwood. En bogey på det tredje hålet är enda missen i scorekortet.

Garcia däremot fick kämpa lite mer, och lyckades tack vare en birdie på det sista hålet dra in andra raka 69-ronden. Det betyder att han är sex under par sammanlagt.

Som nämnts tidigare missar både Richard S Johnson och Jonas Blixt kvalgränsen, om inget mycket oförutsett inträffar.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.