Hoppa till innehåll

Annika vill växa spelet

Veckans key note speach på PGA Merchandise Show hölls på torsdagen av vår egen Annika Sörenstam. Temat var ”growing the game” och Annika pratade om vikten av att göra spelet roligare, snabbare, billigare och hälsoinriktat. – Det sista jag vill är att färre spelar golf, att det blir sämre möjligheter för unga tjejer och killar … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/144-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Veckans key note speach på PGA Merchandise Show hölls på torsdagen av vår egen Annika Sörenstam. Temat var ”growing the game” och Annika pratade om vikten av att göra spelet roligare, snabbare, billigare och hälsoinriktat.

– Det sista jag vill är att färre spelar golf, att det blir sämre möjligheter för unga tjejer och killar att börja spela golf. Jag har hållit på med alla sporter och det finns ingen annan sport som golf. Därför måste vi ta tag i vissa frågor, säger Annika till Svensk Golf.

Vilka är de viktigaste frågorna att jobba med?
– Spelet går för långsamt, nu som förälder skulle jag aldrig ha tid att spela golf i fem, sex timmar, sen är det dyrt och kanske inte alltid så roligt i början eftersom spelet är så pass svårt med banor som blir längre hela tiden. Jag tycker att det är ett ansvar vi har inom golfindustrin, vare sig du är spelare eller utrustningstillverkare att fundera över dessa frågor.

En aktuell fråga är ju huruvida bollen bör begränsas, så att den inte flyger lika långt. Vad tycker du?
– Någonting måste ju hända. Jag jobbar ju i designbranschen och det går ju inte längre, med banor som måste vara över 7 500 yards från de bakre teekloten. Det finns inte tillräckligt med mark, helt enkelt. Kanske ska man ha proffs- och amatörregler. Visst är det kul att kunna säga att man spelar samma boll som proffsen men skillnaden är ändå så stor. Amatören behöver hjälp och om spelet är för svårt blir det inte kul och då finns risken att de slutar. Det måste göras lättare för medelgolfaren och svårare för proffsen.

Vi kan också lugna läsare som skrämdes av twitter-bilden på Annikas finger, efter att det gått en rond med en vass kökskniv för några veckor sen, att fingret mår bättre för varje dag.
– Det är ju inte så att det har åkt av, utan det läker bra, försäkrar Annika.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.