Hoppa till innehåll

Lagergren fortsätter att imponera

Svensk Golf
Bild 1128102

Tjugoettårige Joakim Lagergren fortsätter visa att han hör hemma på Europatouren. Idag slog han återigen till med ett bra varv, 69 slag innebär att han ligger på -9 inför lördagens avslutande spel.

– Det var bättre spel överlag idag. Konstigt nog så var scoren inte bättre, men jag är nöjd med spelet, säger han efter rundan.

Trots att han gör sitt första år på europatouren är det inte en helt orutinerad Lagergren som imorgon peggar upp med tätkänning.

– Jag har faktiskt satt mig i den här positionen tidigare. Jag har legat bra till i fältet några gånger tidigare på Europatouren. Imorgon gäller det bara att gå ut och ta det som en vanlig dag på jobbet. Jag ska fortsätta att spela samma spel och fortsätta att putta och chippa bra. Förhoppningsvis trillar några birdies i hål.

Att Lagergren har starkt stöd från Bro Hof-publiken gick inte att ta miste på idag. Allra minst under promenaden till 17:e green där han, efter ett fantastiskt utslag, möttes av vågen på promenaden mot green. Och Lagergren var själv inte sen med att haka på.

– Det var jättekul, skrattar han. Jag har haft jättebra stöd från publiken den här veckan. Dem lyfter verkligen fram mig och peppar mig. Dessutom är det kul att spela med nära och kära på banan och att verkligen få chansen att bevisa att man kan spela bra golf på hemmaplan.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.