Hoppa till innehåll

Jonzon kämpade i en 70-score

Svensk Golf
Bild 1128101

Michael Jonzon kände sig lite ”off” på banan under fredagen. Han fick inte riktigt till det, som tidigare under veckan, men han var ändå nöjd med att ha jobbat ihop en score på 70 slag.

– Jag kan inte riktigt säga vad det var som inte stämde. Det är många muskler som ska samverka i svingen och det var inte helt perfekt tajmat idag, säger han efter ronden.

Men han är som sagt inte ledsen över det, utan ska fortsätta i samma stil under det som återstår av den här tävlingen, en tävling där han verkligen förtjänat sin plats i strålkastarljuset. Efter tre ronder är han tio under par, vilket betyder en delad femteplats.

– Jag är nöjd med att hålla scoren och framförallt är det bra för självförtroendet inför fortsättningen av säsongen, säger han.

Under eftermiddagen tog sig vindarna en aning, och det blåste på mer än tidigare under veckan. Det fick han erfara när han stod på 17:e hålets tee. Han hade inga svårigheter när det gällde val av klubba, det blev en järnåtta.

– Vindarna är lite byiga, och just när jag skulle slå till bollen som kom det en vindpust, säger han.

Det blev en bogey på hålet, efter missad putt. Men det kompenserade han genast med en birdie på 18:e efter ett lysande inspel.

Inför sista ronden ska han bara ta det lugnt. Kanske träna en kvart, 20 minuter. Men inte mer än så.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.